architekt
architekt
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Architekt BII

ptszetrl dihjban

- Fejleszts alatt -

 
rettsgi / Felvteli
 
Linkajnl
 
Gyrtk
 
Auf Deutsch
 
Ltogatk szma
Induls: 2005-02-12
 
Hrlevl rendels
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
U-Wert kiszmt
Tartalom
 
Cikkek
Cikkek : Az Arna-sztori, avagy a Budapest Sportarna

Az Arna-sztori, avagy a Budapest Sportarna

  2005.02.14. 22:52


Az egy irnypontos perspektva szerint komponlt festmnyben az eltrben elhelyezked figura kort, nemt, ltzett meg tudjuk llaptani.
Az enyszpont fel haladva azutn az alakok elmosdnak, rszletek hjn vgl a vgtelenbe olddnak, amirl gyakran azt sem tudjuk megllaptani, milyen krnyezetet rgzt. A mvszeti let trtnetisge rendkvl
hasonlatos ehhez. Alkotk mennek lre azon, hogy az elz karcsony tjn ki festette, fotzta vagy rta azt. Az idben visszafel haladva azonban
a perspektvhoz hasonlatosan homlyosodnak rszletek, mg Egyiptom esetben mr csak nagyvonalan dinasztikrl beszlnk.
Az j sportcsarnok tervezstrtnete a fenti tny legjabb illusztrcija. Olyan kzssgi ptmny ez is, melynek ptszeti feldolgozsa nem egy ember feladata, gy lehet rendkvl rdekes a tervezs, a rszt vev tervezk szinte filmszer trtnete.



Vonatkoztatsi pont >>
Meg fogjuk szeretni >>
Ciciztets nagytssal >>


Oldalbejrat, a dekk s a kavics tallkozsa (fot: Lzr Ferenc)


A dekk polrkoordints terve


Az egyik szilnk, httrben a kavics oldalnzete


A feds s annak rtegfelptse

1. 1 mm sznezett alumniumlemez
2. Extrudlt alumnium rgztlb
manyag hhdzr talpaltttel
3. 8 cm kzetgyapot hjazat aljzat
s hszigetels
4. 7 cm lpsll kzetgyapot
hszigetels
5. Alumniumflia bettes, modifiklt bit. lemez prazrs ves trapz-lemezre ragasztva
6. 85/280/0,88 mm trapzlemez
ves kalapprofilra csavarozva
7. 7 cm kzetgyapot hangszigetels
8. Perforlt manyag prafkez flia
9. Altt filc
10. Kzetgyapot hangelnyel kitlts
11. 150/280/1,13 mm-es perforlt
trapzlemez
12. 1,2 mm galvanizlt acllemez ketts kalapprofil


Szilnkos szerkeszts terpesztett lemez lmennyezet a feljraton


A patk alak nztr
 

Ltestmnyfelels ptsz:
Szabados Lszl (Kzti Rt.)
Arnaplet ptsz tervezi: Skardelli Gyrgy, Pottyondy Pter (Kzti Rt.)
ptsz munkatrsak:
Molnr Tibor, Farkas Zsolt,
Radvnyi Katalin
Arnatr ptsz tervezi:
Skardelli Gyrgy, Gspr Lszl, Lzr Ferenc (Kzti Rt.)
ptsz munkatrsak:
Duds Istvn, Kdas Eszter
Kerttervez:
Havassy Gabriella

Szakgi tervezk az arnapletnl:

Szerkezettervezs:
Kzti Rt., Caec Kft., Rutin Kft.
pletgpszet:
Kzti Rt., Polygon Kft.,
Szigma-Coop Kft.
pletvillamossg, gyengeram: Kzti Rt., VIV Rt.
Tzvdelem:
Mbart Bt.
Szigetelsek:
Pataky s Horvth ptsziroda Kft.

Szakgi tervezk az arnatrnl:

Szerkezettervezs:
Caec Kft.
pletgpszet:
Kovcs Pl s Trsa Kft.,
Enco Mrnki Iroda
pletvillamossg, gyengeram: Planet Kft., Kzti Rt., VIV Rt.
Tzvdelem:
Mbart Bt.
Szigetelsek:
Pataky s Horvth ptsziroda Kft.
Kzm:
Mlyterv Kft.
Kzlekeds:
Kasib Kft., Kzlekeds Kft.,
Road Plan Kft.
Megbz:
Rendezvnycsarnok Ingatlanfejleszt s -kezel Rt.
Kivitelez-fvllalkoz:
Bouygues Batiment,
Bouygues Hungria
Aclszerkezet:
Rutin Kft.
Hidegburkolat:
R-Bau Kft.

Fot: Oravecz Istvn
A kzvlekedssel ellenttben a rgi BS nem „kaukzusi import” volt, mivel a leltk rendszere, a megkzelts mr a felels tervez, Kiss Istvn Ybl-djas ptsz szellemi termke volt. Kiss rendkvl kifinomult geometriai rzkkel s gondos szerkesztssel helyezte el a kr alaprajzban az aquincumi amfitetrumot idz leltrendszert. A krnyezet kialaktsra szervezett kztis hzi plyzaton Szabados Lszl s Pant Gergely javaslata nyert. A komplexumot 1981-ben adtk t a nagykznsgnek. Noha Szabados Lszlk tervjavaslata mr akkor is a mostanihoz hasonl emelt dekk kialaktst tzte ki clul, ez 1981-ben anyagi okok miatt nem valsulhatott meg, s sokig gy tnt, a jelenlegi elkpzelsekben sem szerepelhet. A hasznosthatsg s a fenntarthatsg krdse nem sokkal a rendszervlts utn elrte a BS-t is. Lass, de biztos tendenciaknt 1999-re a hasznostott id mindssze hsz szzalkban rendeztek csak sportesemnyeket. Az v tlagos napjait kulturlis esemnyek, konferencik vagy koncertek tltttk ki. A legtbb haszonnal jr esemny a karcsonyi vsr volt. A csarnok karcsonyi vsr miatt, 1999. december 15-n gett le. A tz hatsra a fesztpszmkat lekt, lommal kinttt csompontok megolvadtak, ami a tet floldalas, ellendl beszakadshoz vezetett.

Az j koncepci
A katasztrfa utn az ptszszakmn bell pratlan konszenzus alakult ki annak tekintetben, hogy a szerzi jogok alapjn – jjptstl vagy j ptstl fggetlenl – a tervezsi feladat a Kzti hatskrben maradjon. Hbner Tibor igazgat Szabados Lszl stdijt bzta meg a tervezsi feladattal. Hbner s Szabados a hetvenes vek kzepn egy meghvsos plyzaton Nigriba tervezett hetventezer frhelyes stadionnal a nagy ltszm sportltestmnyek terletn is tapasztalatot szerzett. ptszeti rutinjnak, a BS-hez ktd tervezi mltjnak, klfldi rsztvevkkel szerzett tapasztalatainak ismeretben nem keltett klnsebb meglepetst Hbner Tibor dntse. Ebben a kezdeti peridusban a stdi tagja volt mg Pottyondy Pter, Gspr Lszl s Molnr Tibor is. Az els erfesztsek a krtszerkezet megtartsval a feljts irnyba mutattak, gy a stdi munkjt a BS egykori felels tervezje, a 72 esztends kora ellenre mg rendkvl energikus Kiss Istvn lland tleteivel segtette.


A kristlyszilnkokbl s grnitlapbl ptkez dekk s a kavics kompozcija

A Kztiben konszenzus alakult ki arrl, hogy a rgi plet minl nagyobb rszt megtartsk s ptsk jj. Tbb vzlatterv s ltvnyterv szletett, j kpennyel, kiss kibvtve, j tetvel, elszr az eredeti, majd meredekebb leltval. Ez a koncepci akkor dlt meg, amikor az ISM a Sport Concepts javaslatra patk alak leltt s a gyakorljgplya elbontst krte. Skardelli Gyrgy szemlld kollegaknt ugyan, de mr 2000 nyarn azon az llsponton volt, hogy a Kztinek egy hatrozott s izgalmas komplexummal kell megszolglnia azt az elzetes bizalmat, amit a tervezi jogok alapjn a szakmai kzssg szavazott meg nekik. Felllt egy bels zsri, melynek hrom Ybl-djas tagja rajta kvl Marosi Mikls s Dobozy Mikls voltak. A kr alak elrendezs lttn senki sem volt elgedett – a visszaemlkezsek szerint mindenki csak a fejt fogta. Ez az idszakos bels zsri csak nhny alkalommal lt ssze.
A rgi BS leltkagylja tlzottan lapos volt. Az els vzlatok teht a lelt megemelsvel prbltak eleget tenni az idkzben megvltozott nztri szabvnynak, csakhogy a centrlis forma egyb ktttsgeit csak rtelmetlen kompromisszumokkal lehetett volna thidalni. A multifunkcionlis rendezvnycsarnokok mkdtetsnek alapfelttele a gyors ki- s bepakols. A BS legnagyobb hinyossgaknt ellenben sem a krljr szint magassga, sem az arna teherbrsa nem tette lehetv kamionok behajtst.
E gyakorlati problmkon tl a munkt a stdi tagjai kztti alapvet ptszeti vlemnyklnbsg is lasstotta. Olyan alapkrdsekben sem sikerlt konszenzusra jutni, mint az j kpeny megjelense vagy a tet tlnylsnak mrtke. A mindenki ltal tapinthat bizonytalansgot hasznlta ki a felels tervezi sttusz egyre hatrozottabb ignyvel fellp, Michael Lischer s Mike Smith kpviselte angol Sport Concepts. Minisztriumi fogadtatsa kedvez volt, s a Kzti 2000 augusztusra velk kzsen ksztette el az v vgig rvnyes eltervet. Javaslatuk legersebb formai eleme a Npstadion pilonjainak tirataknt keletkezett, tskvel dsztett, kifel dl, tbbszintes vegfal doboz volt, s a Sport Concepts ltal szerkesztett patk alak nztri elrendezst tartalmazta, amely a ksbbiekben mr tervezsi alapprogramknt szerepelt. Ez a vilgszerte elfogadott, racionlis elrendezs csak j kzeltssel tudja lefedni az eltr mret sportplyk jelentette kvetelmnyeket, aminl a szls rtkeket az atltikai, illetve a kosrplya jelenti. Az atltikai plya kls futgyrjre szerkesztett lelt esetn a jval kisebb kosrplyhoz tbb tucat vzszintes szksor belltsa szksges, aminek kvetkeztben mr a negyedik sorbl sem lehet megfelelen ltni. Egy kisebb plyra trtn szerkeszts esetn pedig a mobil sorok al kerl az atltikai futplya, gy a szlen indul versenyzbl gyakorlatilag semmi nem ltszik. (Erre az utbbi esetre plda a stockholmi Globe.) A budapesti kompromisszum egy viszonylag meredek, legrosszabb esetben a szls plyn fut atlta combja feletti rltst biztost diszpozcit eredmnyezett.


Az arna f szintjnek alaprajza

1. Kzdtr
2. Sznpad (bemelegttr)
3. WC
4. Ruhatr
5. zlet
6. Fogyaszttr
 7. Elcsarnok
8. Flpcs
9. Lgtechnika
10. Esemnyfelgyeleti hd
11. Volt edzterem, parkol
12. Kzponti raktr


 Hosszmetszet

2000 novemberben nyerte meg a megvalstsi plyzatot a francia Bouygues Batiment.
A Sport Concepts legfeljebb eltervi diagramknt rtelmezhet funkcismja ellenre Michael Lischer csapata az sszes elkpzelhet kpviseleti frumon a projekt felels tervezjeknt lpett fel. Design Stage 1 (els tervfzis): primtusukat a vzlatnak is gyenge tervlapok rendkvl ambicizus feliratozsval is ersteni igyekeztek. A helyzetet neheztette, hogy a napi sajtban egyre-msra jelentek meg olyan, a Kzti nevvel fmjelzett megoldsok, melyekhez a magyaroknak semmi kzk sem volt.
2001 elejn Gspr Lszl Skardelli Gyrgy stdijba krte magt, ahol a pcsi Gandhi Gimnzium kiviteli tervein kezdett el dolgozni. A hromtagra olvadt Szabados-stdi a patk alak elrendezs figyelembevtelvel, viszont annak 180-os elfordtsval ltott az j varicik kidolgozshoz. Sikerlt az pletet az Ifjsg tja fell, a Npstadion s a drmosz tengelyn tartva jra a Hungria krt irnyba tjolni.
A hetenknt, kthetenknt lsez minisztriumi zsri elnke Frjes Balzs volt. Tagjai kztt szerepelt Schneller Istvn, Matuscsk Tams, Borostynky Mtys, Jeney Lajos, Molnr Csaba, a drmosz memlki krnyezete kapcsn Cselovszky Zoltn, a kerleti fptsz Miasnyikov Pter, valamint olyan mvsz-szakrtk, mint kos vagy a dzsesszzensz Lszl Attila. Szmos lsen a sportminiszter, Deutsch Tams is rszt vett. Vitathatatlan sikere kvetkeztben 2001 tavasztl Pottyondy foglalkozott a homlokzatokkal, Szabados Lszl az alaprajzot, Molnr Tibor pedig a krnyezetet tervezte.
2001 tavaszn a stdi a zsri felkrsre ngy, pletszinten is rtelmezhet tervvzlatot ksztett a patkelrendezsre. Szabados Lszl s Molnr Tibor egy-egy, Pottyondy Pter pedig kett javaslatot prezentlt. Szabados tglaburkolat, felfordtott s kiss laptott csnakot idz tetvel komponlt megoldssal jelentkezett. Molnr Tibor a patkt szgletes alaprajzzal kvet, azt egysgesen lefed sktetej kompozcit mutatott be. A radiklis formai eltrseken tl mindkt verzi kzs elemt a bejratnl markns tlnylsval fedett-nyitott teret kpez tetszerkezet jelentette. Pottyondy repertorjban egy hagyomnyos ptszeti elemekbl ptkez hzszer hz, illetve ennek ellenplusaknt egy ptszeti gesztusaiban reduklt, trgyszer hz szerepelt. Ez utbbi csrjban mr hordozta annak a monolitikus faltestnek a kpt, mely ksbb az ptsi engedlyre benyjtott vltozat alapelemv vlt. A minisztriumi tervzsrin bemutatott ngy vltozatbl Pottyondy trgyszer varicijra szavaztak, ennek alternatvjaknt ugyancsak az ltala ksztett hzszer megoldst jelltk meg. A „futottak mg” kategriban a Bouygues francia tervezje, Vincent Vion egy sznes vegbettekkel komponlt, a drmosz fel gigantikus veg elemekkel kommunikl javaslatot tett, amit a megvalsuls veszlye szerencsre sohasem fenyegetett.
Kvetkez lpsknt Pottyondy a „galaxis” mhelynvre keresztelt, fokozatosan trgyszersd megoldssal jelentkezett. Legfbb clja egy ftmegrl finoman levl ves fal megalkotsa volt, amely egyrtelmen kijellheti az plet bejratt s rendezheti az egyre kisszerbb megkzelts okozta feltrsi problmt. Vilgosan felismerte, hogy ez a lptk mr a hagyomnyos kontextusba illeszthetsg felett ll, gy clja nem plet, hanem egy gesztus megalkotsa volt. Az akkor mg meglv hdon trtn megkzelts rendezsre ez a tervvltozat megfelel volt. Mindenki megelgedsre gy tnt, hogy azt az j budapesti ikont is megalkotja, amely az ISM programjban explicit mdon is szerepelt. A gigantikus lptkek azonban sziszifuszi, idegrl tervezsi munkhoz vezettek. Magyarorszgon nem ltezik szabvny 12500 fs intzmny kirtsre, egszsggyi elrsaira, gy az sszes szakhatsggal erre az esetre szinte j szablyrendszereket kellett alkotni. A tervezs feltteleit viszont csak neheztette, hogy gyilkos harc ment minden ngyzetmterrt, s a programja kvetkeztben kikereked hz idvel gy lt a telkn, mint egy elefnt a kisszken. „Klssknt” Skardelli folyamatosan igyekezett „hergelni” az egyetemen egy vfolyammal felette jrt Pottyondyt, m tovbbra isl gy tnt, a ktttsgek s a kompromisszumok erdejbl nincs kivezet t. A fallal kialakult problmk kapcsn Pottyondy s Skardelli egybknt is sokat beszlgetett egymssal, melyek vgn Skardelli rendre azon az llsponton volt, hogy nem ks mg elvenni a 6B-s ceruzt, nem ks mg valamilyen egygesztus forma megalkotsa.
A fokozatosan kialakult teleptsi patthelyzetet a minisztriumi zsri szerencss plfordulsa oldotta fel. 2001 mjusban fogalmazdott meg az igny arra, hogy dolgozza ki a Kzti az idelis telepts s megkzelts rendszert, amely egysgknt kpes kezelni a metr s a Stadion Hotel tmegt is. Pottyondy Pter ekkor jelezte a stdivezet Szabados Lszl fel, hogy egy ekkora lptk tervezsi feladatra friss erket kell bevonni. Hbner Tibor igazgat – emlkezvn Skardellinek az elz szi hzi zsriken mutatott aktivitsra – a krnyezet kialaktsval az stdijt bzta meg. Skardelli ekkor egy soproni irodahz kiviteli terveinek elksztsvel volt elfoglalva, gy kt fiatal munkatrst, Lzr Ferencet s a krlmnyeket valamennyivel jobban ismer Gspr Lszlt lltotta r a feladatra. Amikor Pottyondy a Kzti tdik emeleti trgyaljban rviden ismertette a tervezs akkori llst, Lzr Ferenc szinte azonnal felvetette, hogy a Npstadion, a drmosz s az j sportcsarnok monolitikus hrmast egygesztus vvel kellene lezrni. Pottyondy maximlis tmogatsval Lzr s Gspr rvid idn bell rendkvl feszes tralaktsi koncepcival llt el. Elkpzelsk szerint egy ktszintes, hat mter magas dekk szablyos krvknt a Stefnia s a Hungria krt rintjre feszlve jelenten azt a zrgesztust, amely a hatalmas sportterletet a vroshoz kapcsoln. Ezen a dekken polrkoordints raszter szerint elhelyezett, felleti textraknt jelentkez szilnkszer elemek s ptmnyek emelkedtek. A felletet parkolszellzk, vzfelletek, bevilgtk, zldfelletek, ptmnyknt pedig olyan ellebeg – a klasszikus pletkpet nlklz – vasbeton szilnkok tagoltk, melyek alatt rnykolk, lpcsk s egyb kiszolgl funkcik kaptak helyet. Gsprk mg tudat alatt sem vettk figyelembe a telekhatrokat, ehelyett a lzas kreativits „a-vilgon-ilyen-mg-nem-volt” ignyvel tettk le az els vzlataikat. A Kzti tbbgenercis grdjban a tervet sokan blffnek, gegnek, res grafikai bravrnak minstettk. Lzrk kr ketts feszltsg fondott. A stdin bell Skardelli – mr ahogy az lenni szokott – hatrozottan mst rtett „szilnkok” alatt, mint k, kifel pedig drmai, nem ppen rokonszenvvel fogadott hatsa volt annak, hogy msfl esztends keserves munkt kveten a kt frissen bekerlt fiatal nemcsak j szempontokat hozott, hanem azokat igen gyorsan sikerre is vitte. Ngy ht alatt a szlet megoldst Frjes Balzs, Schneller Istvn s Molnr Csaba is ltta, azonban ezeken az ismertetseken rendre – tapasztalata s karizmatikus rvelse folytn is – Skardelli Gyrgy vette t a szt. Ez a helyzet szmra is egyre kellemetlenebb vlt, clja szerint fokozatosan kihtrlt volna a tervezsbl, mivel azt akarta, hogy Lzrk nllan vigyk vgig, amit elkezdtek. Ebben az emberileg is sszetett helyzetben hatrozottan ms volt ugyanis informlis klssknt tancsokat adni, s megint csak ms volt stdivezetknt felelssggel Gsprk mg llni, arrl nem is beszlve, hogy az alakulban lv terv egyre tbb napi feladatot jelentett. A mr emltett kommunikcis problmk mellett Skardelli radsul nem is bzott a repl vasbeton tetk kpben.
A kulcsfontossg minisztriumi zsri eltt egy nappal egy trgyalsrl visszatrve Pottyondy, Skardelli, Lzr s Gspr a Kzti igazgathelyettesnek, Smaraglay Lszlnak a trsasgban a tervrl kezdett el beszlgetni. Erre a szerdra Skardelli gy emlkezik: „Remek napom volt. Gynyr napstsben stltam a Margitszigeten, a vzilabda-EB-n kt meccsre is kaptam jegyet, s szabadon jrklhattam az uszodban. Azt az pletet egybknt is nagyon szeretem, radsul akkor jtottk fel. Nem lltottak meg, nzhettem az edz csapatokat, a Kztibe visszarve pedig a msnapi prezentcira kijv lapokba botlottam. Akkor azt gondoltam, hogy ljnk le, beszljk ezt taln mg egyszer vgig.” Kezdetben csak az aggodalma lt a msnapi ismertetssel, Gsprk debtlsval kapcsolatban. A lassan estbe fordul rendkvl kreatv beszlgets alatt Skardelli hatrozottan krvonalazta egy j, egyv plet formjt, a tr kapcsn pedig a nehezen megfoghat vasbeton tetk helyett a termszeti metaforaknt rtelmezhet, funkcival br vegkristlyok kpt. Ezek a kristlyok a fldkrget idz dekk felsznn egy magmatikus termszeti forma, a kavics jelentette szablytalan tmeg vizulis ellenpontjaiknt jelennnek meg. E beszlgets utn este 11-kor Pottyondy Pter lelkesen hvta fel Bojti Andrs vegmvszt felesleges cserepekrt, mire kzlte: a maga rszrl ugyan nem veges, de ha lerajzolja, mire van szksge, msnapra egy zacskban a Kzti ajtajra akasztja. Mg aznap jjel egy rakor Pottyondy a vizafogi kavicsosztlyozba is elltogatott, ahol koromsttben egyetlen lnctalpas traktor dolgozott. A leghts kupacbl szinte vaksin tapogatva hrom kvet vlasztott ki, ezeket msnap reggel vitte be Skardelli Gyrgy dleltt ksztett makettjhez. Gspr s Lzr egsz jjel dolgoztak az j varicin, a debtl minisztriumi zsrire egyetlen perc alvs nlkl mentek. A program az volt, hogy Skardelli ismerteti a dekket, majd Pottyondy az engedlyezs eltt ll hzat. A szmtgpes terveket Farkas Zsolt ksztette, m az j varins pletmodelljt erre az alkalomra mg nem mertk vgigfuttatni. Az j vltozatrl kezdetben mg Szabados Lszl sem tudott, a Kzti igazgatjnak is a stdivezet mellzsvel mutattk be. Ezt kveten tbb indulatos megbeszls eredmnyeknt alakult ki az ptsz tervezi kijells.
Ezen a zsrin Deutsch Tams csillog szemekkel vrta az ismertetst, Frjes Balzstl tudhatta, hogy nagy elrelps vrhat. Skardelli bemutatta a dekket, mire Deutsch csak annyit mondott, mr rgta ilyen rajzokat szeretett volna ltni, majd Pottyondy kvetkezett. A mondandjt kvet elgedett csend a krnyezet megnyugtat rendezsnek szlt. Skardelli Gyrgy ezt a csendet kihasznlva vette el az addig a httrben ll, aznap dleltt ksztett kavicsos-vegszilnkos munkamodellt, s programon tl ismertette az plet kialaktsnak j lehetsgt is. Szavainak hatsra a zsri egy emberknt dlt htra, mindenki rezte, hogy megvan az, amit a tzvsz ta keresnek.
Dlutn Skardelli mr a miniszterelnk kabinetfnknek ismertette a makettet, az augusztus 21-i, Npstadionban tartott kihelyezett kormnylsen pedig vglegesen dntttek arrl, hogy az j terveknek megfelelen ptik fel az Arnt.

A nagy darls
Skardellit Gyrgyt mr rgta foglalkoztatta egy termszeti metaforaknt rtelmezhet egygesztus plettmeg ptszeti problmja. Ez a k- vagy kavicsforma mr a 2000-es hannoveri exp plyzatn msodik djas tervben is jelentkezett. A Nemzeti Sznhzra kirt meghvsos plyzat anyagaknt pedig egy mestersges szigetre helyezett gmbtmeget alkotott.
Az ttrst jelent sikeres jnius vgi zsri utn egy pr rvid htre rendkvl feszltt vlt a viszony a Bouygues-gal, mivel a szerzdskben nem szerepelt a krnyezet kialaktsa, radsul nem voltak felkszlve az ppen engedly eltt ll hz megvltoztatsra. Az ltaluk is komoly energiabefektetssel beszerzett hatsgi llsfoglalsok rvnyket vesztettk, gy tnt, az llami szinten is tmogatott j varicival kicsszhat az plet kontrollja a kezkbl. A kell emocionlis tlts is hinyzott: sem k, sem pedig az angolok nem rtettk az Arna jelentsgt, szmukra ez az plet pusztn a bejrat, kijrat, leltk s kzdtr pragmatikus szimbizist jelentette. Szerencsre az augusztusi rajzok lttn a fnk, Luc Aubin teljes tmogatsrl biztostotta a tervet, ami a Bouygues „bels ellenzkt” is lecsendestette. Aubinnek annyi kiktse volt, hogy a leltmaghoz mr tnyleg ne nyljanak azrt, hogy szeptemberben elkezddhessenek az alapozsi munkk. Krte mg, hogy a bels 80%-ban az eredeti maradjon, csakhogy ez a 80% nem volt mrhet. Skardelli – az elzetes egyeztetsek harcai ltal nem ktve, redundns informciktl nem bntva – a bels kzlekedst is mdostotta. Az elcsarnokban addig ktelenked lpcshzakat strangostul, gpszetestl flretolta.
A zsrit kvet hrom htben Skardellinek 200-as lptk tervekkel kellett bizonytania, hogy a program a Bouygues megfogalmazta ktttsgekkel egytt is elfr az j formban. Ekzben Pottyondy Pter az utols simtsokat vgezte az engedlyezsi terven, mivel konszenzus alakult ki abban, hogy a rgi vltozat mindenkppen egy hivatalos pecsttel kerljn elvarrsra, s csak ezt kveten krjk a vgs varins mdostott engedlyt.
De addig azrt mg volt egy-kt kanyar. A Bouygues a zsri llsfoglalsa ellenre sem volt hajland azt a tervvltozatot engedlyezsre benyjtani, amin az j krnyezet szerepelt. A krsk az volt, hogy fehrtsk ki a helysznrajzot, amire viszont Gspr Lszl nem volt hajland. A hatridk szortsban a rgi „engtervrt” felels Szabados Lszl fokozd rtetlensggel szemllte Gspr glst: mirt nem lehet a megbz Bouygues krst teljesteni. Helysznrajzknt vgl – a ksbbi flrertseket elkerlend – az j krnyezet szerepelt, rajta vastag felirattal: a zsri ltal elfogadott vltozat. A Bouygues flelme egyszerre volt irracionlis s rthet, ugyanis a parkolra sem volt szerzdsk, mgis egyrtelmv tette a zsri: ha nincs parkol, akkor hz sincs. Ez a parkol krli hatrozatlansg szintn tletek mokfutst eredmnyezte: volt gy, hogy a drmosz al (sic!), vagy a Stefnira, esetleg a kzdtr al kpzeltk. Gsprk ktszintes dekkje alatt kialakthat parkol azutn magtl rtetden oldotta meg ezt a problmt.
Az ptsi engedly augusztus vgi kiadsval jabb szerzi jogi konfliktus tmadt, m a „kavics” alaptletnl bbskod Pottyondy Pter tisztban volt annak rtkeivel, gy a krdses zsrin gy nyilatkozott: „Ha engem brki megkrdez, hogy a kt hz kzl melyiket kellene felpteni, akkor egyrtelmen az jat tmogatom.” Vilgosan ltta, hogy ez a lptk csakis trgyknt rtelmezhet, s folyamatosan kereste is azt a formt, ami az pletet leginkbb lekvethette volna. A megoldst meghatroz monolitikus falakat a keskeny hd kvetkeztben eleve irnytott bevezets maradvnyaknt tovbbvitte. Csakhogy Lzr Ferenc s Gspr Lszl krnyezetet rendez platja mr az v okn is az arnra terelte a forgalmat, gy brmilyen egyb ptszeti gesztus feleslegess vlt. Radsul egy olyannyira si ptszeti elem, mint a fal, eleve kizrja az plet trgyszer kezelst. gy tnik, a dekk alakulsnak ngy hetben Pottyondy Pter az sszes felismert problma s megktttsg ellenre – vagy taln ppen ezrt – nem tudta megoldstl a kell tvolsgot tartani, s a 6B-s ceruzt elvve azt a megvltozott krnyezetre hangolni. Ebben az intellektulisan felfokozott s rendkvl robbankony helyzetben Skardelli karizmatikus egynisge teht szikraknt hatott.
Nyr vgre a krnyezet megkapta vgs formjt. A korbbi lebeg szilnkokbl polris raszter szerint szerkesztett hrom kicsi s kett nagy kristly keletkezett. A kicsi ptmnyek lpcshzakat, a metr fel es nagy kristly kt jabb lpcshzat, srzt s 10 jegypnztrt takar, a csarnok fel es nagy kristly pedig a hatodik lpcshznak, egy kvznak s – rendkvl praktikus rukapcsolssal – a sportmzeumnak ad helyet.
A folyamatos pnzgyi megszortsok ellenre a dekk burkolata tbb ezer ngyzetmternyi, 5 cm vastagsgban lerakott grnit lett. Ez a szinte irrelis lptk viszont pldtlanul felerstette az alapkoncepci vizulis megjelenst. Ugyan mibl is lehetne egy magmatikus formt szl, azt svnyi kristlyokkal ellenslyoz kreg, ha nem grnitbl?
A tervezsi folyamat utols, rendkvl romantikus eleme szintn az sztns alkoti kreativitsra reflektl. A kzel ngyszztven mter hossz ves platt sokig csak a kt metrkijratnl lehetett elhagyni. A problmt mr korbban rzkelve, egyik reggel a Kztibe rkezve Gspr Lszl, Bojti Andrs megmaradt vegcserepeinek egyikt szinte sztnsen a nagy sikert aratott paprmodellbe szrta. Ezt a mozdulatot ma a Hungria krt–Stefnia sarokra fellltott, a dekkhez filigrn hddal kapcsolt, lpcsknt is funkcionl informcis torony rgzti.

Wesselnyi-Garay Andor

(forrs: Alaprajz Online)

 
Pontos id
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Music
 
Logo
 
Cseveg
Itt mindenki beszlhat egy okosat!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.