Cikkek : Tud-e a mzeum replni? |
Tud-e a mzeum replni?
2005.02.14. 22:48
Milwaukee Art Museum, USA
Calatrava els szrnyprblgatsa az Egyeslt llamokban ez az plet a Michigan-t partjn. A hattyszrnyra emlkeztet rnykol radsul valban fel-le hajlik.
 Madrtvlatbl (az egyik felhkarcolbl) a teljes egyttes: balra Eero Saarinen 1957-es plete, kzpen Calatrava „madara”, az j Quadracci pavilon, kztk a lapos, hossz galriaszrny. Eltrben Dan Kiley kertjei
Arata Isozakival s Fumihiko Makival szemben nyerte el a megbzst mg 1994-ben Santiago Calatrava a MAM (Milwaukee Art Museum) bvtsre. A spanyol ptsz-mvsz-mrnk neve mr akkor is ismersen csengett, az els sikeres plyzatn elnyert zrichi Stadelhofen vastlloms (1983), s mg inkbb spanyolorszgi hdjai (Barcelona: Bach de Roda-hd, 1984, Sevilla: Alamillo-hd, 1987–92, Mrida: Lusitania-hd, 1988–91) vilgszerte ismertt tettk. Calatrava mr nyolcves kortl mvszetet tanult egy Art and Crafts iskolban, a valenciai ptszeti diploma utn pedig Zrichben folytatott statikai posztgradulis tanulmnyokat, s szerzett PhD-fokozatot 1979-ben. Nem csoda ht, hogy legkorbbi munkitl kezdve jellemzik ptszett az eszttikai eszkzknt hasznlt tartszerkezetek. 1987-tl egyre tbb kzplet is ebben a felfogsban plt, a toronti BCE Place mall, a Lyon-Satolas reptrnek vagy Lisszabonnak az Oriente plyaudvara, a bilbai Sondica repltr, a tenerife-i operahz s az pl valenciai Mvszetek s Tudomny Vrosa a plya fbb llomsai.

 Az j szrny oldalnzetbl: a gyalogoshd a hatvan mter magas ferde pilonnal s a hattyszrnyak csukva – terven s a valsgban
Milwaukee-i sikernek azonban mindez – a hrnv s a stlus – csak az egyik sszetevje. A mzeum s a vros vezetse jelents, az idegenforgalmat is fellendt pletet szeretett volna, nll, nagyvonal bejrattal, ami igazodsi pontknt s a MAM emblematikus formjaknt is szolgl. De a War Memorial plete (amelynek als szintjn volt a mzeum, nll bejrat nlkl) igencsak magasra tette a lcet, hiszen Eero Saarinen alkotsa (1957) nemcsak a modern egy fontos darabja, de erteljes, kemny m, aminek a bvtse igencsak knyes feladat. 1975-ben David Kahler tervei szerint mr bvtettk az pletet, eredeti karakternek megvltoztatsa nlkl. Calatrava sem tovbbpteni, sem elnyomni nem akarta a rgi darabot: „A Milwaukee Art Museum befekteti szemlyben olyan megbzim voltak, akik valban a legjobb ptszetet akartk tlem, amit csak tudok. Valami klnlegeset akartak ltrehozni a kzssgk szmra. gy a tervezs nem egy vzlatbl indult ki. A megbzkkal val szoros egyttmkdssel kezddtt, akik lelkesen fogadtk a beszlgetseink nyomn kialakul alapgondolatot. Ahelyett, hogy a Saarinen-plethez adtunk volna hozz valamit, azt javasoltam, hogy a tparthoz adjunk."
 Szembl s fellrl a szrnyak csukva s nyitva
Hrom elembl ll az alapgondolat kifejtse nyomn kialakult egyttes: a tparti madr- vagy hajszer elcsarnokbl, az azt a vrossal sszekt fggesztett hdbl, s az elcsarnoktl a Saarinen-pletig hzd lapos killtszrnybl. Az elcsarnok tmbje szndkosan a tmr, kompakt rgi plet ellentte: ttetsz, knnyed: „Az pletegyttes a t kultrjra felel: a vitorlsokra, az idjrsra, a mozgs s vltozs rzetre.” Az elcsarnok harmincmteres vegfalai feletti hatalmas rnykol valban vltozik: a napstsnek megfelelen fel-le hajthat, mint egy hatalmas madr szrnya. Ez az elem egyszerre formai (kiegszti az egyttes kompozcijt), funkcionlis (a napfnyt szablyozza), szimbolikus (megnylik a ltogat eltt) s ikonikus (a vros s a mzeum jellegzetes, megjegyezhet jelkpt hozza ltre). A 36 rnykolrd 8–32 mter kztti hosszsg. A gerinc krl elfordul rudakat t helyen csvek ktik ssze s rgztik konoid formra. Kinyitva vzszintes a leghosszabb rd, mg sszecsukva az vegfalhoz simul. A napvdt a mzeum tetszs szerint mkdteti (legtbbszr nyitvatartsi idben van nyitva), de 75 km/h feletti szlsebessgnl automatikusan bezrdik.
A hatvan mter magas, ferde pilonra fggesztett gyalogoshd a Dan Kiley ltal tervezett kertek, egy forgalmas autplya (Lincoln Memorila Drive) s egy park (O'Donnel Park) felett vezet t a vros egyik ftjra, a Wisconsin sugrtra. 2001-es tadsa ta az plet Milwaukee „landmark"-ja, jellegzetes plete lett. Ahogy a MAM igazgatja korbban mondta: „Olyan ptszt akartunk, aki taln elvisz minket valahova, ahov nem is igazn gondoltuk volna.” Ez tbb rtelemben is gy lett: az eredetileg 50 milli dollros kltsgvets plet vgl 116 millirt plt fel. (rdemes megjegyezni, hogy ennek amerikai szoks szerint rsze az a 12 milli is, aminek kamataibl az zemeltetst – tbbek kztt a fehr felletekrl a graffitik eltvoltst vagy az rnykol karbantartst – biztostjk.) De a ktszeres kltsg ktszeres forgalmat is hozott: a tervezett ktszzezer helyett kzel flmilli ltogat keresi fel a mzeumot ves szinten. Calatravnak sikerlt a bravr, az plet megalkotsa. Az, hogy azta az els amerikai pletet szmos msik kveti (Krisztus a fny katolikus templom, Oakland; Dallas-Forth Worth repltr, Dallas; Grant Park bvtse, Chicago), ennek s ugyanilyen – egyszerre alzatos s magabiztos – alkatnak is ksznhet: „Milwaukee-ban dolgozva egy percre sem felejtettem el, hogy abban az llamban vagyok, ahol Frank Lloyd Wright szletett. Most sokkal jobban megrtem mozgatrugit, a technolgihoz s a tjhoz val rzkt. Br nem mondhatom, hogy a nyomban jrnk, de remlem, hogy a magam mdjn szintn s taln fantzival szlthattam meg azt a tjat, ahonnan szrmazik."
Csandy Pl
(forrs: Alaprajz Online)
|